Pracownia Ceramiczna

W ubiegłym roku udało się stworzyć w siedzibie Spektrum kolejną salę terapeutyczną, tym razem jest to mała pracownia ceramiczna.

Pracownia powstała w ramach projektu „Wychodzimy z czterech ścian” ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.

Komitet do spraw Pożytku Publicznego#NOWEFIO

Rok dużej aktywności za nami… Czas na podsumowania

W 2022 roku podopieczni Stowarzyszenia Spektrum mogli uczestniczyć w wielu zajęciach.

Zajęcia teatralne, treningi pływackie, warsztaty ceramiczno-plastyczne, Treningi Umiejętności Społecznych oraz zajęcia z komunikacji alternatywnej AAC – odbywały się w ramach projektu #Wychodzimyzczterechścian współfinansowanego ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021 – 2030.

Komitet do spraw Pożytku Publicznego

Zajęcia sensoryczne SI, zajęcia w Sali Doświadczania Świata, logopedyczne oraz hipoterapii odbywały się w ramach projektu #Oswajamyświat ze środków Miasta Racibórz

„Teoria rozwoju komunikacji. Modelowanie jako metoda wprowadzania AAC”

„Teoria rozwoju komunikacji. Modelowanie jako metoda wprowadzania AAC” to temat dwudniowego szkolenia, które przeprowadziła dla Spektrum 3 – 4 grudnia 2022 Framka Fundacja Rozwoju Komunikacji Alternatywnej. W szkoleniu wzięli udział głównie pedagodzy z raciborskich placówek oraz członkinie Stowarzyszenia „Spektrum” . Do pracy z osobami o złożonych potrzebach komunikacyjnych, wprowadzanie komunikacji AAC jest bardzo ważne i potrzebne. Świadczy o tym również zainteresowanie jakim okazał się nabór na szkolenie – było dużo więcej chętnych niż miejsc.

Szkolenie odbyło się jako jedno z działań projektu „Wychodzimy z czterech ścian” ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021 – 2030. Komitet do spraw Pożytku Publicznego

Mikołaj w Spektrum

Mikołaj dotarł na czas..

Serdecznie dziękujemy Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu🎅🥰 oraz Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu🎄🥰

Mikołaj przyniósł prezenty dzięki dotacji Racibórz i Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021 – 2030.

Komitet do spraw Pożytku Publicznego

Mikołajki na basenie

Spektruuum, Spektruuum, Spektruuum !!! I całe podium podopiecznych Spektrum!

IX Zawody Mikołajkowe w Raciborzu.

Drużyna trenuje w ramach projektu „Wychodzimy z czterech ścian” ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021 – 2030.

Komitet do spraw Pożytku Publicznego

Pozytywna rywalizacja

Grupa pływaków ze „Spektrum” wzięła udział w zawodach z cyklu „Umiem pływać”, które odbyły się w Aquapark H2Ostróg. Były to ich pierwsze zawody w „barwach” SPEKTRUM.

Za przygotowanie grupy dziękujemy trenerce p. Joannie Komarnickiej-Pieła Szkółka Pływania AquaAsy

Grupa trenowała w ramach projektu „Wychodzimy z czterech ścian” współfinansowanego ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Komitet do spraw Pożytku Publicznego#NOWEFIO#Wychodzimyzczterechścian

Wspaniały wernisaż

W Galerii Gawra Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy ,,Malarstwo i rękodzieło małych wielkich twórców’’. Można było zapoznać się z twórczością podopiecznych Spektrum. Kolorowe obrazy wykonane met. pouring oraz rękodzieła wykonane z gliny i met. decoupage zostały stworzone pod okiem młodej artystki Magdalena Maurer. Dzieci szczęśliwe – rodzice dumni.

Możliwość zobaczenia prac przez kolejne dwa tygodnie w Galerii przy ulicy Kasprowicza 12.

Prace powstały jako jedno z działań projektu „Wychodzimy z czterech ścian” współfinansowanego ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021 – 2030.

Komitet do spraw Pożytku Publicznego#NOWEFIO

Konferencja „Niewidzialni – sytuacja osób z niepełnosprawnością po ukończeniu edukacji”

Podczas zorganizowanej przez Spektrum Konferencji „Niewidzialni – sytuacja osób z niepełnosprawnością po ukończeniu edukacji” poruszany był temat pracy, mieszkalnictwa, a tym samym samodzielności (na miarę możliwości) osób z niepełnosprawnością. Była to kontynuacja tematów podejmowanych przez stowarzyszenie w bieżącym roku. Na koniec panel dyskusyjny i próba odpowiedzi na pytanie – jak sytuacja przedstawia się w Raciborzu i co można zmienić ? Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Michał Woś i Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Dariusz Polowy – Prezydent Miasta Racibórz. Partnerami były Wodociągi Raciborskie, Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciborzu oraz Inspektorat ZUS w Raciborzu. Szczególne podziękowania dla prelegentów: Urszula Kubicka-Formela, Aldona Woźniarska, Roksana Pytlik, Kasia Rożek, Małgorzata Banyś, Beata Rumniak oraz Edward Bolak – za przyjęcie zaproszenia do udziału w konferencji i podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Patronatem medialnym konferencję objęli naszraciborz.plraciborz.com.pl Raciborski Portal Internetowynowiny.pl oraz Raciborska Telewizja Kablowa🙂

Konferencja odbyła się jako jedno z działań projektu „Wychodzimy z czterech ścian” współfinansowanego ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.

Komitet do spraw Pożytku Publicznego#NOWEFIO#Wychodzimyzczterechścian

Z wizytą w Domu autysty w Poznaniu

Jako Stowarzyszenie w ostatnim czasie dużo mówimy o dorosłości osób z niepełnosprawnością. Pojawiają się bowiem pytania jakie te osoby mają możliwości znalezienia pracy po ukończeniu edukacji, gdzie mogą zamieszkać, kiedy zabraknie rodziców, ale też „tak zwyczajnie” – jakie mają szanse na samodzielność, integralność…
Spektrum gościło z wizytą w odwiedziłyśmy Fundacja Dom Autysty, której działania są świetnym przykładem dobrych praktyk w tworzeniu mieszkalnictwa wspomaganego (działania rodziców, a nie systemu). Prezes Adam Kompowski opowiedział o każdym szczególe, pozwolił zajrzeć w każdy zakamarek, dał wiele cennych rad. Teraz czas na przemyślenia.

Wizyta odbyła się w ramach projektu „Wychodzimy z czterech ścian” współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021 – 2030.

Komitet do spraw Pożytku Publicznego

#NOWEFIO#WYCHODZIMYZCZTERECHŚCIAN

Funzeum

Zgodnie z hasłem przewodnim Funzeum „Biegaj, śmiej się, doświadczaj – baw się funtastycznie” podopieczni Spektrum wraz z opiekunami zwiedzali muzeum światła i koloru, gdzie sztuka i nauka spotykają się z dobrą zabawą.

Pole słoneczników, ściana w jednorożce, wiszące papryczki chili, 18 metrowe, świetlne pianino lub mroczne, lustrzane przejście do luminescencyjnego lasu… mnóstwo multisensorycznych instalacji i eksponatów. A wszystko można dotknąć, sprawdzić, wypróbować… Raj dla miłośników kolorów, neonów, świateł i …zdjęć.

Kolejną atrakcją tego dnia była wizyta w gliwickiej Palmiarni. Tutaj zaś olbrzymie akwaria z fauną i florą, bogate kolekcje sukulentów oraz palm.

Wspaniały, pełen wrażeń, zabawy i radości dzień.
Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Oswajamy świat” ze środków Racibórz.